Postür kaynaklı omurga deformasyonu oluşması önlenebilir

Postür kaynaklı omurga deformasyonu oluşması önlenebilir

Bebeklikten itibaren doğru oturan çocuklarda omurga deformasyonu oluşması neredeye %90 oranında önlenebilir. Nitekim Avrupa ve Amerika gibi geliişmiş toplumlarda yanlış postürden kaynaklı deformasyon yok gibidir. Peki bu ne anlama geliyor? Demek ki doğru oturma diye bir şey var.

Ama bunun yanı sıra bir kez deforme olmuş vücudu doğru diye bir kalıba sokmak da yanlıştır. Yani formu bozulmuş bir bedeni zorla bir kalıba sokmak yanlışı yanlışla daha fena hale getirmek demektir. Bu konuda profesyonel destek almak şarttır.

Peki anne-baba olarak çocuğumuzun doğru oturup oturmadığına dair hiç mi fikrimiz olamaz? O kadar da değil tabii! Çocuğumu benden iyi hiç ama hiç kimse bilemez! Onun huzurlu ve rahat olup olmadığını en iyi ben anlarım. Yani yanlış oturuyorsa, bu bellidir.

Doğru oturmanın ana hatları şöyle çizilebilir:

1- Çocuk stabil olmalıdır. Öne kaykılmamalı, sağa-sola devrilmemelidir.

2- Olabildiğince dik konumda pozisyonlanmalıdır. Sırt kalçaya, diz de topuğa dik inmelidir.

3- Özellikle belde ve oluşmuş bir omurga eğriliği varsa o bölgede boşluk bulunmamalıdır. Kullanılan sandalye-puset-koltuk bu boşluk oluşmayacak şekilde ölçülendirilmeli ya da yastıklarla desteklenmelidir.

4- Tilt yatış ve sırt yatış özellikleri optimum seviyede tutulmalı, bu sayede stabil postür desteklenmelidir.

5- Ayaklar kesinlikle, kesinlikle, kesinlikle ama kesinlikle sarkmamalıdır. Ayak tabanı mutlaka ayak tablasına yaslanmalıdır. Gerekirse ayak kemeri kullanılmalıdır. Ayrıca diz-topuk ölçüsü ideal şekilde yapılmalı, böylece dizlerin çocuğun öne kaymasını önleyici şekilde iş görmesi sağlanmalıdır.

10 Temmuz 2015

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bize WhatsApp üzerinden yazabilirsiniz Bize WhatsApp üzerinden yazabilirsiniz