Yurtlarda engelli erişimi şartı: Özel Öğrenci Barınma Hizmetleri Yönetmeliği ile yurtlara taşıma ve iletme sistemleri bulunması şartı getirildi

Yurtlarda engelli erişimi şartı: Özel Öğrenci Barınma Hizmetleri Yönetmeliği ile yurtlara taşıma ve iletme sistemleri bulunması şartı getirildi

6 Mayıs 2017 tarihinde “Özel Öğrenci Barınma Hizmetleri Yönetmeliği” yayımlandı ve yönetmeliğe engelli erişilebilirliğini sağlamak için “taşıma ve iletme sistemleri bulunması şartı” eklendi.

Buraya tıklayarak yönetmeliğe uygun olan orijinal Dragon marka merdiven çıkma-inme cihazımız hakkında bilgi edinebilirsiniz. Dragon hem çok ekonomik, hem çok pratik, hem de çok güvenli bir cihazdır. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) engelli erişilebilirliğini sağlayan en ideal çözümdür Dragon

Dragon Engelli Merdiven Çıkma-İnme, Taşıma-İletme Sistemi Haber

Dragon Engelli Merdiven Çıkma-İnme, Taşıma-İletme Sistemi Haber

Resmi Gazete Tarihi: 06 Mayıs 2017
Özel Öğrenci Barınma Hizmetleri Yönetmeliği

Kurum Binaları
Madde 9
(3) Zemin katı dışında kurum açılacak binalarda, asansör veya engellilerin erişilebilirliğini sağlayan taşıma ve iletme sistemlerinin bulunması gereklidir. Ancak kuruma ait binanın zemin katında barınma hizmetinin verilebilmesi ve bu kata engelli erişilebilirliğinin sağlanması halinde diğer katlar için engelli erişilebilirlik şartı aranmaz.

Amaç
MADDE 1-
(1) Bu Yönetmeliğin amacı; ortaokul, imam-hatip ortaokulu ve ortaöğretim kurumlan ile yükseköğretim kurumlarında öğrenim gören öğrencilere öğrenim dönemlerinde barınma hizmetleri sunmak amacıyla gerçek ve tüzel kişiler tarafından öğrenci yurdu, öğrenci pansiyonu, öğrenci apartları ve öğrenci stüdyo daireleri açılmasına, işletilmesine ve bunların denetimine ilişkin usul ve esasları düzenlemektir.

Kapsam
MADDE 2-
(1) Bu Yönetmelik; Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullara ait yurt ve pansiyonlar, 16/8/1961 tarihli ve 351 sayılı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Kanununa göre açılan ve işletilen yurtlar, 22/6/1965 tarihli ve 633 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanuna göre açılan yurt ve pansiyonlar ile 21/5/1986 tarihli ve 3289 sayılı Spor Genel Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanuna göre açılan ve işletilen sporcu eğitim ve olimpik hazırlık merkezleri, bağımsız spor federasyonları tarafından açılan ve işletilen kamp merkezleri hariç olmak üzere, ortaokul, imam-hatip ortaokulu ve ortaöğretim kurumları ile yükseköğretime devam eden öğrencilere barınma hizmetlerini sunmak amacıyla açılan ve işletilen öğrenci yurdu, öğrenci pansiyonu, öğrenci apartları ve öğrenci stüdyo dairelerine ilişkin iş ve işlemler ile bu kurumlarda barınma hizmeti alan öğrencilere ilişkin disiplin iş ve işlemlerini kapsar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM

 1. Osman Azaklı dedi ki:

  İyi akşamlar, özel öğretim kurumlarında ‘… engellilerin erişebilirliğini sağlayan taşıma ve iletme sistemlerinin bulunması… , maddesini bu cihazın karşıladığına dair elinizde bakanlık görüşü var mı ? Varsa ihtiyacımız için kullanabilceğimiz bir sistem. Bilgi için dönüş yaparsanız sevinirim, iyi günler.

  1. admin dedi ki:

   Osman bey, MEB iki şart arar: 1- Cihaz üzerindeki seri numarasına istinaden kurumunuza fatura edilmeli 2- Cihazın CE veya TSE belgesi olmalı.
   Dragon markalı cihazımız bu şartlara haizdir, yüzlerde kurumun ruhsatlandırılmasını sağlamıştır. Güncel-kampanyalı fiyatımız 5800 TL’dir.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.